Miss Young

Hello, I am Miss Young. I received the following email. It is a socalled "Advance Fee Fraud" letter, where I am promised millions for my assistance. These stories are all lies, and if I respond, sooner or later I will be asked to pay a fee. If I pay, another fee will quickly come up, and it will continue that way until I give up or run out of money. I will never see the millions, because they never existed.

If you received a similar email, you should go to the homepage to read more about 419 fraud.


Mrs

latvian


No: Geogline Zokaya < geogline2011@yahoo.com > <geogline2011@yahoo.com>
Datums: Sat, 19 Feb 2011 18:11:26 +0000 (GMT)
Temats: Dearest Love

Dearest Love
Thank you so much pasta un draudzīgu roku, es saprotu, ka jūs izvestas laiku rakstīt, pat ja neesat redzējuši mani, es uzskatu, ka šo draudzību tiks būvēts uz uzticību un love.I tiešām patīk ir labas attiecības ar jums, pēc iepazīšanās ar savu profilu, i ir īpašs iemesls, kāpēc es nolēmu sazināties ar jums, un vissvarīgāk man ir nepieciešams cilvēks, kas mīl un rūpējas par mani nākotni ... Šajā sakarā es gribētu zināt, vairāk par jums. Es nolēmu sazināties ar jums steidzamības dēļ manu situāciju šeit un pēc iepazīšanās ar savu profilu.
Esmu aizmirsis Geogline Manfred zokaya, mans tēvs laimīgs atmiņas pēc nosaukuma Late Dr Manfred Zokaya priekšsēdētājs rīkotājdirektors (DOEZOKAYA INDUSTRIAL COMPANY LTD) ar Monrovia .. ekonomiku kapitāla manas valsts Libērijas, un viņš bija arī personiskā padomnieks bijušais valsts galva pirms nemiernieki uzbruka mūsu mājā vienu agri no rīta un nogalināja savu māti un tēvu aukstā asins .. viņa žēlastības es biju ļoti laimīgs, lai izvairītos no asins shed un šobrīd es esmu slēpjas bēgļu nometnē, kā bēgļu šeit Dakārā Senegālā.

Patiesībā meklējumos godīgu un uzticamu personu, kas palīdzēs man pārcelties uz rietumu pasauli par labāku dzīvi, es esmu izvēlējies ar Jums sazināties pēc manas lūgšanas, un es uzskatu, ka jums nebūs mēģināt apkrāptu man, bet gan ņem mani kā savu. Lai gan jūs varētu brīnīties, kāpēc es esmu tik drīz norādot uz jums bez redzēt jūs, arī es teikšu, ka mana instant vēl saka, ka jūs varētu būt taisnība, me.Briefly, es gribētu atklāt daudz, jums, ja jūs man palīdzēt pārcelties uz savu valsti ar vielu, kas man mantotas no manas mātes. Man ir ievērojams daudzums 6,700 $ (seši miljoni septiņi simti tūkstoši ASV dolāri)
l kā jūs, lai palīdzētu man nodot šo naudu savā kontā un no tā vai jūs nosūtīsiet naudu man, lai saņemtu manu ceļošanas dokumentu un aviobiļešu. es gribētu investēt savā valstī jebkurā ienesīgs biznesa darījumus kas jums ir, lai konsultētu un izpildīt redzēt, ka man nav darba pieredze tagad. Tomēr, es nosūta jums nepieciešamos dokumentus par apstiprinājumu piekrītat, lai palīdzētu man, lai pārsūtītu ieguldījumu fondu.

Kā jūs palīdzat man investīcijas, un es gribētu, lai pabeigtu studijas, kā es bija mana 1 gadu universitātē, kad krīze started.It ir mans nodoms, lai kompensētu jums 10% no kopējā naudas jūsu pakalpojumiem un bilanci manā investīciju kapitāla. Tas ir iemesls, kāpēc es nolēmu sazināties ar jums. Lūdzu, visas komunikācijas, būtu, izmantojot šo e-pasta adrese tikai konfidenciālu purposes.As tiklīdz es saņemšu jūsu pozitīvo reakciju parādot savu interesi es likšu lietas darbībā nekavējoties. Ņemot vērā iepriekš minēto,

Es augstu vērtēju steidzama ziņa norādot savu spēju un gatavību rīkoties ar šo darījumu sirsnīgi. Gaida jūsu steidzami un pozitīvu response.Please to paturēt tikai, lai sev lūdzu, es jūs lūdzu neizpaust to līdz i nāk līdz vienam fondam ir nodota jūsu bankas kontā. Pievienojiet ir mana bilde, ar cieņu, es esmu raksta, ka jūs varat man palīdzēt, man ir sniedzot visu šo detalizēto informāciju ar katru pārredzamības uzskatīt, ka jums būs skaidrs priekšstats par bāzes palīdzību man ir nepieciešams no jums.
Man nav telefona šeit, bet jūs varat zvanīt man ar šo numuru (+221-765-632-913) ir biroja telefona numurs Rev-tēvs, kas ir līderis bēgļu nometnē šeit Senegālā, tika es esmu meklē patvērumu ... un viņa vārds ir Rev-tēvs Semjuels Donald, ja Jums zvana mans draugs, viņam jūs vēlaties runāt ar Miss Geogline Manfred Zokaya, viņš nosūtīs man nākt uz savu biroju, lai Anwer zvanu, mans mīļākais attch šeit ir mans foto, s
 
Es ceru dzirdēt no jums drīz,
 
Ar cieņu mīlestībā.

Miss Geogline Manfred zokaya

geogline
geogline1
geogline z
 
Mrs
Citējot Geogline Zokaya <geogline2011@yahoo.com>:
Hello my dear
How are you today,
I hoped that you are well sounded in good health,  if so may thanks be to God almighty.
My Dearest , i am very happy for your reply, my dear  as you can see that life here is so hard and terrible in the refugee camp here ,  We are exactly like prisoners, I am so thankful for your concern towards me, i knows all you said and i so much thank you for your concern,  now  you are the only one i told this matter, honey  i am 24 years old girl English  is my country speaking language,

My Dear no one have ever heard about this issue, now before i gut up to look for my helper,  i pray  to God almighty and asked him to provide to me the right person as  a man who will help me with all his heart and truth,

My dear you are the only person that catch ed my mind to contact about this issue , in fact i can not tell how i got you in contact but i believe that God is the only one that directed me to you,   and i have the trust in you that you will surely help me, because God can never mislead me, the trust i have in you is because i contacted you through God almighty in faith and believe  that he have knew that you are  the one he will help me out,

My dear before i will give you the bank contact where my father  deposited the fund, honey i will like to have your  personal information's such as,

Your residential address,
Your phone number and
Your personal picture etc,

So  dear i will knew more about you, my love after giving you the bank contact,  dear you will try  and contact the bank on my behalf,  so i will know the next thing to do about transferring of My father,s money into your account over there, my dear stand in truth as my as my trustee by contacting the bank, you will not regret any thing in your life about this transfer, my dear i will like to hear from you soonest, may God almighty be with you always,
yours forever in love,
Geogline Manfred Zokaya

 
Mrs No: Geogline Zokaya <geogline2011@yahoo.com>
Datums: Mon, 21 Feb 2011 18:17:30 +0000 (GMT)
Temats: Hello my dear try and contact the bank

My Dear
I  am pleased with your consideration to lead me out of this situation,may that grace and of our god lead you to finish up this transfer so that i can leave this sorrowful situation that has taken my happiness away for a while.All mins i think of my statues here, it makes me share tears because i have never expected such in my life.
Bellow is the contact information of my bank,please if you know you are not willing to help in all sincerelity, don't communicate with them as i dont want a situation you hurt my little hope of life. my dear this is the imformations about the bank here, so my dear try to contact  them on my behalf,

Compagnie Bancaire de l'Afrique Occidentale .

Email.........cbaobanque_sn@financier.com
...........cbaobank_senegal@24.com

The Name Of Transfer Manager

Mr  Henry  Diop?

Phone:     +221-775-124-980
Fax         +221-30-89-489

Bank Working Days
Monday - Friday 9:30Hr - 5:30Hr
Saturday 10:45H - 12:00H

Information Of My Father,s Account deposited In The Bank,

Name Of Depositor,,,,,,,Dr. Manfred Zokaya

Next of kin,,,,,,,Geogline Manfred Zokaya

Amount,,,,,,,,6.7 M US Dollars

Account Number,,,,,,, 020709215301

When you contact my bank,please inform them that you are my foreign partner,that you seek for advice on how best the fund of my late father can be transfered into your account.
Please try and communicate with them on both email and telephone as i feel comunicating with my bank is a major step to complete this transfer.
Yours Lovely
Geogline Zokaya

 
Mrs From: Geoglin Zokayah < geoglin2011@hotmail.com >
Date: 2011/3/24
Subject: RE: ID card
As  professional banker, am surprise at what  you are saying. You know that since the depositor is dead (My Father) the bank has no legal right to take out even a single dollar from the money without due legal procedure. You as a banker know the legal implication what am saying and will not carry out such instruction in your bank if you have such case.

Again the bank can not allow me access to money or make any kind of withdrawal from the money because when i came to Senegal, i went to the bank to collect some money for my personal use. The bank manager told me that they had any agreement with my late father during the time of the said deposit that they should not release the money to me directly unless to my appointed foreign partner, investor/trustee. This measure is to avoid misuse of the money by me. So based on this i contacted you to help me, as a banker you should know what am saying better than me. All this was explained to me by Mr. Kevin Murray.

Reference to my  mail of Saturday, March 12, 2011; I strongly advice that you limit communication relating to this transaction to only Mr. Kevin Murray as he know all and will guide us and make the transfer to your account without problems. Please direct all your inquiries/mails to him, I wouldn't want you to make any mistake that will course me to loose this money or bring problem to us. Because, you may be asked some complicated questions relating to the money and it source that you might not be able to answer and that will be a problem for us. I attached below my refugee ID card and my late father's death certificate. write to the bank and send the requested money ratification fee to them , i will sign the contract and send back to you.

Regard,
Geoglin.
DEATH CERTIFICATE OF MY FATHER
My Refugee ID Card
     

If you received a similar letter, please ignore it. Do not answer it. If you do, you will end up on more of the mailing lists used by the criminals behind this fraud. Read more....

 

Copyright © 2004-2015 419.bittenus.com. All rights reserved. Updated 04-Feb-2018