Miss Young

Hello, I am Miss Young. A scammer often fails in making his victim pay him money. But he does not give up if he thinks it is still possible to convince the victim. He could try a new scam with hidden millions or a big lottery winning. Another approach is a compensation letter where he promises the victim a big sum as compensation. The compensation money does not exist, - it is simply the start of a new scam. The letter below is an example of such a letter.

If you received a similar email, you should go to the homepage to read more about 419 fraud.


scammer From: alisha bashan < abanis44@yahoo.com >
Date: 2013/2/10
Subject: THANK YOU
To:


My dear, I' m happy to inform you about my success in getting those funds transferred under the cooperation of a new partner from Belgium.

Presently I' m in asia for investment projects with my own share of the total sum. meanwhile, I didn' t forget your past efforts and attempts to assist me in transferring those funds despite that it failed us some how.

Now contact our refugee camp secretary in Dakar Senegal, his name is Reverend father george, his email is

revgeorgekalifah@yahoo.com

Phone;00221.778316000
Ask him to send the money to you the sum of $300,000,00: Three hundred thousand  dollars which I kept for your compensation for all your past efforts and attempts to assist me in this matter. I appreciated your efforts at that time very much. so feel free and get in touched with our camp secretary Reverend jonathan to receive the cheque from him.
 
Please do let me know immediately you receive it so that we can share the joy after all the suffers at that time. This period, I' m very busy here because of the investment projects which I and the new partner are having at hand.

Finally,remember that i left an instruction to the secretary on your behalf to send the money to you,so feel free to get in touch with him without any delay,i promise to meet you  one day in your country,thanks ,thanks and God bless you,

Best regards Alisha bashan

 
Mr From: Revgeorge Kalifah < revgeorgekalifah@yahoo.com >
Date: 2013/2/12
Subject: SAINT CHRISTOPHER' S CATHOLIC CHURCH ,DAKAR SENEGAL DAKAR ARCH-DIOCESE


SAINT CHRISTOPHER' S CATHOLIC CHURCH ,DAKAR SENEGAL DAKAR   ARCH-DIOCESE
P.O.Box MB 7172 Dakar, Senegal.
TEL:  +22177
8316000    ,
Fax: 00221 333 00 73.
12/ 2/ 2013


Hello My Godly Son

May the peace of the Lord be upon you,Today Is Tuesday , I was too busy in the church today,Is a great pleasure to write to you  this night as i received your mail,God is with you,You are blessed My Dear,how are you today ?, Today i am too busy in the Church because of Today' s  Church service in my Parish,I thank God for his mercy upon us,it is true that your partner Miss Alisha Bashan who is no longer here in Senegal again  drop here with me a check that what the sum of $300.000 U.S dollars for you with an instruction how I should deliver it to you without any delay ,The check is here in My  office,Miss. Alisha told me every thing about you before she left and how you wanted to help her but because of financial down you could not help as you wish ,now i will suggest to you to come down here in Senegal to pick up the check  yourself without any delay ,or it will be delivered to you over there through UPS or FEDex Currier service which I don' t know what it cost ,so this things is for you to choose the better way for you ,if you are coming here I will give you my  full address ,but if you want me  to help you post it through Currier service, you will provide me your full address,also give me the permission to find out what it will cost.

Now A lot of refugees who came from Republic of Mali and Somali North Africa are going back to their country now,You know that we are working with the (UN) United Nations ,My Son you have to be fast OK,May God be with you ,Pray your rosary and pray for Miss Alisha Bashan.

Yours Sincerely in the Lord
Reverend  Dr,George Kalifah
Parish priest saint Christopher
Dakar Senegal

 

Mr

slovak

 
Dobrý deň najdrahšie.

Budem rád, keby ste mi pomohol tak, že aj vám príde na zemi a vidieť tvárou v tvár a začať nový život opäť šťastný život a slobodu, prosím, pomôžte mi, aby som vám prísť a vás spoznávam tvárou v tvár vo vašej krajine čoskoro.


Ako sa máš? Dúfam, že ste v poriadku. Ja som trpel veľa, pretože moji rodičia zomreli. Ďakujem Bohu za vás, vaša správa bola trochu úľava pre mňa. Hoci vek a rasa nezáleží na priateľstvo, na čom záleží, je dôvera a porozumenie. Kiež Boh ochraňuj vás pre mňa. V tomto tábore sme iba povolené chodiť von z tábora len na niekoľko dní v týždni. Je to len ako jeden pobyt vo väzení a ja dúfam, že by Božej milosti som a s vašou pomocou príde odtiaľto čoskoro. Nemám žiadne príbuzné teraz komu môžem ísť na všetky moje príbuzné utiekla uprostred vojny. Som pobyt v utečeneckom tábore a meno pastora na starosti, je ctihodný otec George Kalifah (Church of God misie). Pastori e-mailová adresa je: ( revgeorgekalifah@yahoo.com ) , Pastieri Tel číslo je: (+ 221,778316000).

Ja žijem v ubytovni pre práva žien, pretože tábor má dva ubytovne jeden pre mužov ďalšie pre ženy. Neváhajte mi zavolať cez jeho číslo. Ak zavolať a povedať mu, že chcete hovoriť so mnou, bude mu posielať na mňa v hosteli.

Môj problém je, že jesť jedlo tu je veľmi ťažké, dokonca aj piť dobrú vodu, je ťažké to, čo som piť tú je miestna voda a nie je dobré pre zdravie prosím, ak môžete pomôcť mi niečo tak, že aj bude jesť potraviny pred príchodom odtiaľto do vašej krajiny aj bude šťastný, tu je to ako čert a ja potrebujem slobodu a šťastný život znovu, hovorím vám tento celých veci, pretože môj život je tu v bolesti a ja potrebujem vašu pomoc tak, že aj vám príde na krajiny a začať nový život znovu a ďalej svoje vzdelanie znovu, prosím, myslíte o mne, a pomôžte mi tak, že aj príde odtiaľto do vašej krajiny a vidieť tvárou v tvár vo vašej krajine.
Ako utečenec tu nemám žiadne právo alebo výsada na akúkoľvek vec, nech už je to peniaze, alebo čo, pretože to je proti zákonu tejto krajiny.


Chcem sa vrátiť do môjho štúdia, pretože som len navštevoval môj prvý rok pred tragickú udalosť, ktoré vedú k mojej bytia v tejto situácii teraz došlo. Prosím, počúvaj, mám zosnulého otca výpisu z účtu a úmrtný list týmto ma, ktorý som vám pošle naposledy, pretože keď bol nažive, že uloží niektoré sumy peňazí na vedúcej banky v Londýne, ktorý on používal moje meno ako ďalší príbuzní, daná suma je US5.7m (US 5,7 miliónov dolárov).

Tak som sa chcel, aby si mi pomohol previesť tieto peniaze na svoj účet a od nej môžem cestovať do Európy, alebo sa pripojí k vašej krajine a žiť tam s tebou, som si toto tajomstvo ľudí v tábore tu, tak s ohľadom na vyššie, budem rád, aby ste si to pre seba a nehovor to každému, pretože som sa bojím straty môj život a peniaze, keď ľudia dostane o tom vedieť. Dám vám údaje o bankovom kontaktné V mojom ďalšom mailu, takže môžete kontaktovať banku vedieť o existencii a previesť tieto peniaze na svoj účet. Pamätaj si dávam vám všetky tieto informácie kvôli dôveru som zosadil na vás. Páči sa mi úprimný, porozumenia a Boh sa báť ľudí, pravdivé, zatiaľ budem rád, aby ste mi zavolať, ako by som povedal, že som veľa povedať.

Pekný deň a premýšľať o mňa.
Čaká sa na počujem od vás najskôr.

Vďaka
S pozdravom,
Pauline
 

419jhghj
 
Mr From: veronicdabah <veronica4dabah@yahoo.com>
Date: 2013/7/1
Subject: Compensation
To: veronica4dabah@yahoo.com

Compensation

Hello Dear.

My dear, I'm happy to inform you about my success in getting those
funds transferred under the cooperation of a new partner from Belgium.

Presently I'm in Asia for investment projects with my own share of the
total sum. meanwhile, I didn't forget your past efforts and attempts
to assist me in transferring those funds despite that it failed us
some how.

Now contact our refugee camp secretary in Dakar Senegal,
his name is Reverend father George Kalifah,

his email is revgeorgekalifah@yahoo.com

Phone;+221778316000

Ask him to send the money to you the sum of $300,000,00: Three hundred
thousand dollars which I kept for your compensation for all your past
efforts and attempts to assist me in this matter. I appreciated your
efforts at that time very much. so feel free and get in touched with
our camp secretary Reverend George Kalifah to receive the check from
him.

Please do let me know immediately you receive it so that we can share
the joy after all the suffers at that time. This period, I'm very busy
here because of the investment projects which I and the new partner
are having at hand.

Finally,remember that i left an instruction to the secretary on your
behalf to send the money to you,so feel free to get in touch with him
without any delay,i promise to meet you in one day in your country,

thanks ,thanks and
God bless you,

Best regards,
Veronica
 
Mr From: Revgeorge Kalifah <revgeorgekalifah@yahoo.com>
Date: 2013/7/3
Subject: SAINT CHRISTOPHER'S CATHOLIC CHURCH ,DAKAR SENEGAL DAKAR
ARCH-DIOCESE

SAINT CHRISTOPHER'S CATHOLIC CHURCH ,DAKAR SENEGAL DAKAR ARCH-DIOCESE
P.O.Box MB 7172 Dakar, Senegal.
TEL: +221 778316000 ,
Fax: 00221 333 00 73.
3/ 7/ 2013

Hello My Godly Son

May the peace of the Lord be upon you,Today Is Wednesday I will be busy in
the church today,Is a great pleasure to write to you this morning as Am
waiting for your mail since Miss Veronica traveled to Belgium two days
ago,God is with you,You are blessed My Dear,how are you today ?, Today i am
too busy in the Church because of Today's Church service in my Parish,I
thank God for his mercy upon us,it is true that your partner Miss. Veronica
who is no longer here in Senegal again drop here with me a check that what
the sum of $300.000 U.S dollars for you with an instruction how I should
deliver it to you without any delay ,The check is here in My
office,Miss.Veronica Dabah told me every thing about you before she left and
how you wanted to help her but because of financial down you could not help
as you wish ,now i will suggest to you to come down here in Senegal to pick
up the check yourself without any delay ,or it will be delivered to you
over there through UPS or FEDex Currier service which I don't know what it
cost ,so this things is for you to choose the better way for you ,if you are
coming here I will give you my full address ,but if you want me to help
you post it through Currier service, you will provide me your full
address,also give me the permission to find out what it will cost.

Now A lot of refugees who came from Republic of Mali and Somali are going
back to their country now,You know that we are working with the (UN) United
Nations ,My Son you have to be fast OK,May God be with you ,Pray your rosary
and pray for Miss. Veronica

Yours Sincerely in the Lord
Reverend Dr,George Kalifah
Parish priest saint Christopher
Dakar Senegal.
 
Mr From: Revgeorge Kalifah <revgeorgekalifah@yahoo.com>
Date: 2013/7/21
Subject: SAINT CHRISTOPHER'S CATHOLIC CHURCH ,DAKAR SENEGAL DAKAR ARCH-DIOCESE

SAINT CHRISTOPHER'S CATHOLIC CHURCH ,DAKAR SENEGAL DAKAR ARCH-DIOCESE
P.O.Box MB 7172 Dakar, Senegal.

TEL: +221 778316000 ,

Fax: 00221 333 00 73.

21 / 7/ 2013

Hello My Godly Son

May the peace of the Lord be upon you,Today Is Sunday I will be busy in
the church today,Is a great pleasure to write to you this morning as Am
waiting for your mail since Miss Veronica traveled to Belgium ,God is with
you,You are blessed My Dear,how are you today ?, Today i am too busy in the
Church because of Today's Church service in my Parish,I thank God for his
mercy upon us,it is true that your partner Miss.Veronica Dabah who is no
longer here in Senegal again drop here with me a check that what the sum of
$300.000 U.S dollars for you with an instruction how I should deliver it to
you without any delay ,The check is here in My office,Miss.Veronica Dabah
told me every thing about you before she left and how you wanted to help her
but because of financial down you could not help as you wish ,now i will
suggest to you to come down here in Senegal to pick up the check yourself
without any delay ,or it will be delivered to you over there through UPS or
FEDex Currier service which I don't know what it cost ,so this things is for
you to choose the better way for you ,if you are coming here I will give you
my full address ,but if you want me to help you post it through Currier
service, you will provide me your full address,also give me the permission
to find out what it will cost.

Now A lot of refugees who came from Republic of Mali and Somali are going
back to their country now,You know that we are working with the (UN) United
Nations ,My Son you have to be fast OK,May God be with you ,Pray your rosary
and pray for Miss. Veronica

Yours Sincerely in the Lord
Reverend Dr,George Kalifah
Parish priest saint Christopher
Dakar Senegal.
 
     
Miss Young

If you received a similar letter, please ignore it. Do not answer it. If you do, you will end up on more of the mailing lists used by the criminals behind this fraud. Read more....

You can see more examples of compensation letters here.

 

Copyright © 2004-2015 419.bittenus.com. All rights reserved. Updated 03-Feb-2018