Miss Young

Hello, I am Miss Young. I received the following email. It is about a charitable donation. It works just like a lottery scam. The scammers that sent the letter, wants me to pay them. I will not get anything from them. They will keep asking for more money until I give up or run out of money.

Go to the donations page to see more stories on false donations.

If you received a similar email, you should go to the homepage to read more about 419 fraud.


Mr


> Date: Thu, 1 May 2014 00:43:20 +0000
> Subject: Catholique Grant Donation Qualification Numbers (CEF-00-299-240
> From: huseyincoskun@tcdd.gov.tr
> To:
>
> www.cef.fr
> Eglise France Catholique would like to notify you that you have been
> Selected by the Board of missionary groups development Grant/Donation Cash
> of USD$850,000.00 Qualification Numbers (CEF-00-299-240)Your Name,Age,
> Country,Tel, occupation, Contact Rev Dr Francis Leonard via
> Email:eglisecharismatic_catholicmissionaries@careceo.com
>
>
>
> ÖNEMLİ NOT: Bu e-posta mesajı kişiye özel olup, gizli bilgiler içeriyor olabilir. Eğer bu e-posta mesajı size yanlışlıkla ulaşmışsa, içeriğini hiç bir şekilde kullanmayınız ve ekli dosyaları açmayınız. Bu durumda lütfen e-posta mesajını kullanıcıya hemen geri gönderiniz ve tüm kopyalarını mesaj kutunuzdan siliniz. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, bu mesajın içeriği ile ilgili hiç bir sorumluluk kabul etmez. Bu e-posta mesajı, hiç bir şekilde, herhangi bir amaç için çoğaltılamaz, yayınlanamaz ve para karşılığı satılamaz. Bu e-posta mesajı virüslere karşı anti-virüs sistemleri tarafından taranmıştır. Ancak yollayıcı, bu e-posta mesajının anti-virüs koruma sistemleri ile kontrol ediliyor olsa bile virüs içermediğini garanti etmez ve meydana gelebilecek zararlardan doğacak hiçbir sorumluluğu kabul etmez.
>
 
     
Miss Young If you received a similar letter, please ignore it. Do not answer it. If you do, you will end up on more of the mailing lists used by the criminals behind this fraud. Read more....
 

Copyright © 2004-2015 419.bittenus.com. All rights reserved. Updated 03-Feb-2018