Miss Young

Hello, I am Miss Young. I received the following email. It is a socalled "Advance Fee Fraud" letter, where I am promised millions for my assistance. These stories are all lies, and if I respond, sooner or later I will be asked to pay a fee. If I pay, another fee will quickly come up, and it will continue that way until I give up or run out of money. I will never see the millions, because they never existed.

If you received a similar email, you should go to the homepage to read more about 419 fraud.


Mr

czech

Od: David Boucher < dm.boucher@gmx.com >
Datum: 14. 8. 2014 22:45:25
Předmět: Tady je můj podrobné odpovědi, napsat mi okamžitě.

Dobrý den ,

Omlouvám se za mé pozdní reakci, vím, že tento způsob komunikace nemusí být morálně přímo pro vás jako člověka, ale také dal jsem to hodně myšlení a jsem dospěl k tomuto závěru, který chystám se s vámi podělit, protože na konci dne, někdo musí získat a je to buď získáme společně nebo Senior ředitelé banky získat vše, ať se podíváte na je to win situace a není nic, co někdo může udělat, pokud budeme dělat to, co navrhuji. Jak dříve představil na vás jsem kreditní manažer nizozemské banky SNS a jedním způsobem nebo druhé doufal, že bude spolupracovat se mnou v tomto úsilí, které se chystám provést.

Jsem narazil na účet zemřelého klienta této banky a já přišel na to, že vzhledem k tomu, že sdílíte s ním podobné jméno, věřím, že se týká buď z velmi dlouhé Genealogie nebo vzdálené potomky, ale jedna věc je velmi důležité, a to je běžný název, který vás oba sdílejí, takže jsem se rozhodl vás kontaktovat s touto důvěrnými informacemi o jeho účtu, jde podle jména Vladimir Young. Také si najal soukromého detektiva, který mě dostal váš kontakt a řekl své rodině, nebo jak tomu možná má vysoké šance, že jedním ze způsobů, nebo jiného buď zavřít nebo velmi vzdálenost vztah mu, že on byl vypátrán k vám skrze podobnost příjmení, teď můj návrh je, že chci, abyste se mnou v spolupracovat, když viděl, že fondy nemá jít fuč.

JAK?Nech mě

Na konci pětiletého mandátu lepené depozitáře účtu, pokud takový účet není tvrdil, nebo obnovit zahájit další působení dalších 8 let, 6 měsíců období odkladu udělena držitel účtu nebo jeho příjemce, "PROBAČNÍ příkaz z MANDAMUS" je vydán poskytnout takové příjemce podle něhož neučiní tak na konci svého vypršení platnosti budou finanční prostředky do karantény a sdílena mezi ředitelé banky na konci fiskálního roku.

To je o stát na uvedené fondy zesnulého pana Vladimir Young a částka je 9,8 milionů euro (devět milionů osm set tisíc EUR), to, co cítím nemusí být do vzpřímené od mého konce a také konec ředitele banky ale myslím, že by to raději více příjemci, aby ty a já, který na konci dne budou využívat fondy ovlivní životy ostatních lidí, jako No co nejbližší rodinné příslušníky a i příznivců než starší režisérů, kteří ji použije služeb jejich zájem o ženy a jejich různé milenky v různých částech světa.

Teď co mám v úmyslu pro vás udělat je usnadnění mě vaše základní údaje, jako například:

CELÁ JMÉNA NA I.D

TEL/FAX ČÍSLA

OKUPACE

VĚK

Tyto informace budou využívány právníka, který se najmout, aby usnadnil všechny relevantní změny vlastnictví dokumenty kromě základních dokumentů, které mám v mém vlastnit iont, jako všechny kopie takových dokumentů bude poskytována pro vás i pro vaše záznamy. Jakmile to aktualizována zástupce představí nároky dokumenty pro příslušné čtvrtletí v bance a když budou mít všechny potřebné detaily budete kontaktováni bankou v rámci 48 hodin.

Chci prosím podívejte se na tuto příležitost jako dobrou věc a odeberte všechny formuláře viny z vaší mysli, protože na konci dne je to bankovní úředníci se fondy nebo získáme prostředky tak či onak, někdo dostane získat, také chci, abyste věděli, že celý proces je 100 % bezpečné, a je zaručena vaše bezpečnost.

Pokud to je v pořádku, vy se laskavě dopřát vám poskytnout mi s těmito základními údaji o potvrzení, které po tom bude poskytnout vám s tvrzením formu a bude také přímo na základě krok za krokem, jak se přiblížit tuto záležitost a zajistit finanční prostředky bez námahy.

Já čekat vaše odpověď tak, že můžeme začít tento projekt co nejdříve.

S pozdravem

David M. Boucher (Ms) (CM)

SNS Reaal skupina

+ 44208-099-5410

 
Mr

Od: David Boucher < dm.boucher@gmx.com >
Datum: 16. 8. 2014 0:24:57
Předmět: RE: Tady je můj podrobné odpovědi, napsat mi okamžitě.

Proč by měli byste thinki chcete dělat vtipy o tak obrovskou a delikátní záležitost ?Co vám řeknu , je skutečné a musíš mi věřit , protože mám SLL potřebné dokumenty k usnadnění celého tohoto procesu a mohu je poslal na vás, ale nejprve potřebujeme vaši informaci předložit bankovní centrálou v Nizozemí pro další zpracování.

Doufám, že se brzy dostanete e-mail od vás , Fine připojuje k tomuto mailem kopii mého pracovního průkazu , abyste věděli, na koho jste v kontaktu.Neumím to vysvětlit víc, až jsem obdržel informace od vás .Doufám, že slyším od vás brzy .

S pozdravem

David


David Boucher
 
Mr

Od: SNS REAAL BANK < customer-service@snsreaalnl.com >
Datum: 18. 8. 2014 9:16:21
Předmět: Our Ref: SNS/13-J/4577 /NL


ATTENTION:

Our Ref: SNS/13-J/4577 /NL

TRANSFER NOTIFICATION


Be informed that we are acting on instructions to release to youthe sum of 9,800,000( Nine Million, Eight Hundred ThousandEuros Only ) as the lawful beneficiary to the late Mr. VLADIMIR YOUNG . Note that we have satisfactorily concluded all statutory investigationas regards your payment and the necessary beneficiary rights havebeen established in your favor as we currently have our legal armdrawing up a deed of assignment/transfer in your favor. This isdone for two reasons:


(1) Indemnify you and your inheritance against any future liability

(2) Recognize you as the sole and legal beneficiary to the funds.

Acting on our banking policy and fund transfer regulations, beinformed that there will be need to open a Corporate Non-ResidentAccount with SNS Bank NV, our Intake form is attached to this email.

Please give us some detailed information about your company/self.(what is it exactly that you do?) This will allow us to determinewhich of our banking services are available to you. Kindly reconfirmthe following from your information to facilitate the swiftrelease of the fund from the bonded account to your nominatedbank account.

A. Your full name/address/Tel No

B. Your age.

C. Occupation

D.A Copy of your I.D / Driver's License

E. Copy Of Death Certificate of the Deceased

F. Copy of Certificate of Funds Deposit

We appreciate your business and want to thank you again forchoosing SNS Bank, the smart choice for savings.

Sincerely,

Dick Okhuijsen,

Chief Operations Officer,

SNS Bank

www.snsbank.nl

Tel: +31 858 882 801

+31 208 905 786

Fax: +31 847 300 684

A Member: SNS INTERNATIONAL GROUP

N: B: - - - - - - - DISCLAIMER- - - - - - - -

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Dit e-mailberichtis alleen bestemd voor de

geadresseerden. Indien dit bericht niet

voor u is bedoeld, wordt u verzocht de afzender

hiervan op dehoogte te stellen door

het bericht te retourneren en de inhoud niet te

gebruiken. Aan dit bericht kunnen geen rechten worden

ontleend.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

This e-mail message is intended to be exclusively

for the addressee. If you are not the intended

recipient you are kindly requested not to make

any use whatsoever of the contents and to notify

the sender immediately by returning this e-mail message.

No rights can be derived from this message.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 
Mr

Od: David Boucher < dm.boucher@gmx.com >
Datum: 18. 8. 2014 22:38:51
Předmět: Zde jsou dokumenty

Pozornost je den, mám dobrou zprávu , jak jsem zajištěné veškeré dokumenty z právníka a posílám vám je přes e-mailu.Poté, co banka dělá kontakt s vámi , chci, abyste jim tyto dokumenty ihned odeslat .Poté, cobanka obdrží dokumenty a ověřili je , budou okamžitě zahájit konverzaci s vámi o tom, jak máte v úmyslu přijímat přenos .Potřebuju, abys , aby tyto dokumenty velmi bezpečné a mimo dosah kohokoli , protože tyto dokumenty jsou velmi důležité a důležité pokroku této obchodní transakce .

Dám ti zavolat co nejdříve , aby dále diskutovat s vámi.

S pozdravem

David
Columbus George
Vladimir
Vladimir
 
Mr

Od: SNS REAAL BANK < customer-service@snsreaalnl.com >
Datum: 19. 8. 2014 13:02:45
Předmět: Our Ref: SNS/13-J/4577 /NL - Account Setup Forms

OUR REF: SNS /13-J/4577 /NL

NONRESIDENT OFFSHORE ACCOUNT SETUP

PLEASE READ ATTACHED DOCUMENT FOR DETAILSSNS REAAL BANK
SNS REAAL BANK

 
 

Nonresident offshore ACCOUNT SETUP

 

We have confirmed the information that you provided. You will have to setup a Nonresident offshore account to claim your funds.


Be informed that we are acting on instructions to release your fund) from a bonded account .Kindly note that the money is bonded and indivisible hence there is the necessity for you to have an offshore account set up with SNS Bank. This is in line with the European Central Bank (ECB) .Once this is done, the said amount will be credited into your account after 48 hours to enable us make transfer to your nominated bank account please find attached our Intake form, which is to be filled out and returned to us. We would like to thank you for your interest in SNS Bank NV and look forward to hearing from you.

The requirements for setting up an offshore online account setup.

An amount of € 1,999.00 Euros for activation, this will be used in setting up the account. It is important for you to note that this said amount for account activation is not a fee. This will be credited into your account once activated. The basic documentation required for Individual current accounts are as follows: Account opening form duly completed Specimen signature card.

You are required to be at this office on or before the 25th of August, 2014 at 10.00 am. Please be advised that you are to make available with you in Amsterdam a valid proof of identification (Passport / driver's license) The amount of € 1,999.00 Euros will be pay to our cashier on your visit to our office .You must request a deposit teller for this payment and within few minutes, the activation will be done and your account credited as well to enable you commerce with your transaction.

While wishing you a most pleasant trip to Amsterdam, it is imperative you notify this office of your traveling itinerary 24 hours before prior to your arrival so as to enable us have our protocol Department be at your service.

SECOND OPTION


Be informed to forward wire instruction letter addressed to the bank and include the account details of your local bank for the transfer. The amount of € 1,999.00 Euros must be send along with the form for the activation of your account .The reason for the account opening fee is because we cannot take it from the bequeathed funds. It is from the account opening balance that we can deduct the COT and other charges. There will still be a balance of about €1, 999.00 Euros from the opening balance, which will be transfer to you with the entire bequeathed funds. Kindly find our payment details for your account activation to enable us receive it in the next 24hrs.


We have also include the terms and condition of setting up the Nonresident offshore account.

We appreciate your business and want to thank you once again for choosing SNS Bank, the smart choice for savings.


Sincerely,

 

Dick Okhuijsen
Director of the International Dept.

TEL : + 31-208-906-662

TEL : + 31-208-905- 562

FOREIGN TRANSFER DEPARTMENTMr

Od: SNS REAAL BANK < customer-service@snsreaalnl.com >
Datum: 21. 8. 2014 13:07:54
Předmět: Our Ref: SNS/13-J/4577 /NL - Account Setup Forms

snsbank

Our Ref: SNS/13-J/4577 /NL

TRANSFER NOTIFICATION

Kindly check the email attachment we sent to you, we gave you 2 options for activating your Non Resident Account which is you come to our office headquarters here in the Netherlands or you activate and create your Account Online. You can choose either of these 2 options but bear in mind that you must be in our bank headquarters on the stipulated date of your scheduled meeting The requirements for setting up an offshore online account setup.

An amount of ? 1,999.00 Euros for activation, this will be used in setting up the account. It is important for you to note that this said amount for account activation is not a fee. This will be credited into your account once activated. The basic documentation required for Individual current accounts are as follows: Account opening form duly completed Specimen signature card.


2nd OPTION
You are required to be at this office on or before the 27th of August, 2014 at 10.00 am. Please be advised that you are to make available with you in Amsterdam a valid proof of identification (Passport / driver's license) The amount of ? 1,999.00 Euros will be pay to our cashier on your visit to our office .You must request a deposit teller for this payment and within few minutes, the activation will be done and your account credited as well to enable you commerce with your transaction.

Upon the completion of your application forms, once we have received your application forms then we will create your account on your behalf with the Information you have provided us and we will send you the information of your newly activated bank account along with your Online access and transfer codes. The benefit of this is once your online account has been created, you can access your account from anywhere in the world and make transfers from the comfort of your home to any account in the world at your own convenience.We appreciate your business and want to thank you again for choosing SNS Bank, the smart choice for savings.

Sincerely,

Dick Okhuijsen,

Chief Operations Officer,

SNS Bank

www.snsbank.nlTel: +31 858 882 801

+31 208 905 786

Fax: +31 847 300 684

A Member: SNS INTERNATIONAL GROUP

N: B: - - - - - - - DISCLAIMER- - - - - - - -

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Dit e-mailberichtis alleen bestemd voor de

geadresseerden. Indien dit bericht niet

voor u is bedoeld, wordt u verzocht de afzender

hiervan op dehoogte te stellen door

het bericht te retourneren en de inhoud niet te

gebruiken. Aan dit bericht kunnen geen rechten worden

ontleend.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

This e-mail message is intended to be exclusively

for the addressee. If you are not the intended

recipient you are kindly requested not to make

any use whatsoever of the contents and to notify

the sender immediately by returning this e-mail message.

No rights can be derived from this message.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
 
     
Miss Young

If you received a similar letter, please ignore it. Do not answer it. If you do, you will end up on more of the mailing lists used by the criminals behind this fraud. Read more....

 

Copyright © 2004-2015 419.bittenus.com. All rights reserved. Updated 04-Feb-2018