Miss Young

Hello, I am Miss Young. I received the following email. It is a socalled "Advance Fee Fraud" letter, where I am promised millions for my assistance. These stories are all lies, and if I respond, sooner or later I will be asked to pay a fee. If I pay, another fee will quickly come up, and it will continue that way until I give up or run out of money. I will never see the millions, because they never existed.

If you received a similar email, you should go to the homepage to read more about 419 fraud.


Mrs

turkish

Date: Mon, 28 Sep 2009 07:56:05 +0000
Subject: My Picture
From: patriciabiaye20@gmail.com

My Picture

Merhaba Sevgili,
Bugün nasıl yapıyorsun? Sana iyi olacağını umuyorum.
Ben senin posta ve i için teşekkür ederim, bu ilişki hakkında biz bir zaman testi duracaklardır başlamak olduğuna inanıyoruz. Ben anlayış ve vizyon, sevecen ve dürüst bir adam lazım.
My name Patricia Biaye, ben 22 yaşında bir kız ve tek am, Fildişi Sahilleri, Batı Afrika değil. Bir üniversitede İşletme Ben lisans öğrencisi. Çünkü benim ülkede iç savaşın bir sonucu olarak son üç yıl ailemi kaybettim ve i en kısa zamanda durum i çıkmak artık benim am dış yüzey çalışmaları devam umuyoruz ama i okuldan am. Halen, i Dakar, Senegal benim kontrolü dışında bazı felaket koşullar sonucu bir mülteci kampında kalıyorum.

Içtenlikle konuşan i have seen ve dünya her zaman gül yatak olmadığına inanıyorum. Bu bana bir yol aramaya başlamak ve aynı zamanda iyi ve güvenilir bir adam için ciddi bir ilişki arayan ve eğer doğru bir o zaman kendinizi şanslı saymak yaptı. Seni hiç bu dünyada düşünebilirsiniz en iyi aşk vermek için söz veriyorum. I sadece siz tür destek, güven ve sevgi ne gerekir. Sonra olayların doğal ders alacaktır. Senin güzel bir kişi de olacağını umuyorum. Ben senin hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri bilmek, ne anda hayatını kazanmak için ne yapmak istiyorsunuz? Ne hobileri nelerdir? Lütfen Sayın, kendiniz hakkında daha fazla bilgi söyle. Ben gerçekten, çünkü bazı day.I buluşacağız bilmek burada görmek ve i diliyoruz sizin için benim resmi bağlıdırlar kişinin tür bilmek istiyorum.
Take care ve ben sizi postaların daha görmek için arıyorum.
Thanks and have a nice day.
Patricia.
Hello Dear,
How are you doing today? I hope you are fine.
I thank you for your mail and i believe that this relationship we are about to start will stand a test of time. I need a man of understanding and vision, caring and honesty.
My name is Patricia Biaye,i am 22 years old girl and single, from Ivory Coast, West African. I am undergraduate student of Business Administration in a university. But i am out of school because i lost my parents as a result of civil war in my country last three years and i hope to continue my studies as soon as i get out of the situation i am facing now. Presently, i am staying in a refugee camp in Dakar, Senegal as a result of certain disastrous conditions beyond my control.

Sincerely speaking i have seen and believe that the world is not always a bed of roses. This has made me to start looking for a way out and at the same time seeking for a good and reliable man for a serious relationship and if you are the right one then count yourself lucky. I promise to give you the best love you can ever think of in this world. What i only need from you is your kind support, trust and love. Then things will take its natural course. I hope your are a nice person too. I would like to know your likes and dislikes, What do you do to earn a living presently? What are your hobbies? Please Dear, tell me more about yourself. I would like to know the kind of person you really are, because i know we are going to meet some day.I attached here my picture for you to see and i wish you the best.
Take care and I'm looking forward to see more of your mails.
Thanks and have a nice day.
Patricia

Patriciababy
 
Mrs Date: Tue, 29 Sep 2009 13:53:25 +0000
Subject: HAKKINDA My Life Story
From: patriciabiaye20@gmail.com

HAKKINDA My Life Story


Hello my dear,
How are you today? Sana oldukça iyi yaptığını umuyoruz. Için beni buraya çok soğuk. I gibi i önce isyancıların bir sabah erkenden annemi öldürmeye ve benim ülkede iç savaş sonucu babam evimize saldırdılar benim parents.My Rahmetli babam Dr Oliver Biaye Bayındırlık ve İskan bakanı olarak bir kayıp daha önce söylemiştim. Çünkü okulda o zaman ve i Senegal nerede şimdi mülteci kampında kalıyorum yakın ülkeye My Way yapmak yönetilen Sadece bana saldırı hayatta idi. Ben size garip biliyorum ama benim basit bir gerçek yaşam öyküsü. Ben mülteci kampında yaşayan ve sadece sadece hafta Cuma çıkmak için izin verilen bu kampta. Bu hapishanede bir kalmak ve i just like Tanrı'nın lütfu i here yakında çıkacaktır inanıyorum. Şimdi kiminle gidip, bütün akrabalar uzakta tek kişi ben şimdi var savaşın ortasında yayınlanan tüm akrabaları yok Rev Steve kim (Mesih Kral inter'l Kiliseleri papaz olan is) kamp burada. Beri burada ama onunla oldukça i living değilim çünkü kamp kadınlar için diğer erkekler için iki pansiyonlar var, biri kadın Pansiyon yaşıyorum geldi o, bana çok hoş sahiptir.

Burada Papaz telefon numarasını eğer ona söyle Benimle konuşmak istiyorum ve bana kadınların hosteli göndereceğiz arama (00221777053160) bana ulaşmaktır. I herhangi bir hak veya ayrıcalık herhangi bir şey için be it para ya da yoksa bir mülteci olarak burada ne olursa olsun çünkü bu muslem ülkenin yasalara aykırıdır. Olarak i i Çünkü sadece ikinci yıl üniversite kurşun bana bu durum olma şimdi bu olay için trajik olaydan önce katıldığı benim çalışmaları geri gitmek istiyorum önce söylemiştim.
Sana güvenmek istiyorum ve bu dinleyin lütfen, ben hesabı ve benimle ölüm belgesi buradan i daha sonra da göndereceğiz benim Rahmetli babam açıklaması var çünkü o bir lider bankaların para bir miktar yatırılır yaşıyordu Burada hangi olarak benim o ismi senegal de yakın akraba. Söz konusu tutar US $ 2.2M (iki milyon iki yüz bin dolar) olduğunu. So i bana hesap ve bu para transfer onu benim için gelmek ve seninle tanışmak benim seyahat belgeleri ve uçak bileti almak için biraz para gönderir yardımcı olmak ister olacaktır. Ben insanlara kampında burada bu gizli tutulur, bildiği tek kişi hakkında o çünkü bir veli gibi benim için Rev.Steve olduğunu.
So above i ışığında kendiniz için tutmak ve eğer insanlar bu konuda daha iyi tanımak için çünkü i ve para hayatımı kaybetme korkuyorum bu kimseye söyleme lütfen olacaktır. Hatırlıyorum ben tüm bu bilgileri güven i nedeniyle size veriyorum size var. Ben ve anlayış adam, gerçek bir vizyoner ve çalışkan dürüst gibi. Yardımınız urgenly lütfen tabi!. Bana ve have a nice day sayesinde düşünüyorum.
Senden erken duymak için bekliyor olacak.
Sevgiler, lovely
Patricia.
Hello My Dear,
How are you today? I hope you are doing pretty well. For me here is very cold. Like i told you before i lost my parents.My late father Dr Oliver Biaye was a minister of Works and Housing before the rebels attacked our House on one early morning killing my mother and my father as a result of civil war in my country. It was only me that survive the attack because i was in school then and i managed to make my way to the nearby country Senegal where i am staying now in refugee camp. I know it will sound strange to you but it is a simple true life story of mine. I live in the refugee camp and in this camp we are only allowed to go out only friday of the weeks. It's just like one staying in the prison and i believe by God's grace i will come out here soon. I don't have any relatives now whom i can go to, all my relatives ran away in the middle of the war the only person i have now is Rev. Steve who is the pastor of the (Christ the King inter'l Churches) here in the camp. He has been very nice to me since i came here but i am not living with him rather i am living in the women's hostel because the camp have two hostels one for men the other for women.

Here is the Pastor's Telephone number to reach me ( 00221777053160 ) if you call tell him that you want to speak with me and he will send for me in women's the hostel. As a refugee here i don't have any right or privilege to any thing be it money or whatever because it is against the law of this muslem country. As i told you before i want to go back to my studies because i only attended second year in university before the tragic incident that lead to me being in this situation now occured.
I want to confide in you and please listen to this, i have my late father's statement of account and death certificate here with me which i will send to you later because when he was alive he deposited some amount of money in one of the leading banks here in senegal which he used my name as the next of kin. The amount in question is US $2.2M ( Two Million Two Hundred Thousand Dollars ). So i will like you to help me transfer this money to your account and from it you will send some money for me to get my travelling documents and air ticket to come over and meet you. I kept this secret to people in the camp here, the only person that knows about it is Rev.Steve because he is like a guardian to me.
So in the light of above i will like you to keep it to yourself and please don't tell anybody about this because i am afraid of loosing my life and the money if people get to know about it. Remember i am giving you all this information due to the trust i have on you. I like honest and understanding man, a true visionary and hardworking. Your assistance is urgenly needed please!!!. Thanks, think about me and have a nice day.
I will be waiting to hear from you soonest.
Yours lovely,
Patricia.
 
Mrs Date: Wed, 30 Sep 2009 08:07:59 +0000
Subject: DARLING MY LOVE TRY VE İLETİŞİM Bankası bugün !!!..
From: patriciabiaye20@gmail.com

DARLING MY LOVE TRY VE İLETİŞİM Bankası bugün !!!..

Merhaba canım,
Ben mutlu bir kez daha ulaşmak için daha önce. Gerçekten bazı nasıl şahsen ama önce anlamak zorunda bir şey ki zor duruma herhangi bir vücut her açıdan yardım ve seyir olabilir ne zaman geldi ki hiç görmedim bazı vücut böyle büyük bir güven yatırma sesleri sizinle bazı nasıl ile Tanrı benim oruç ve namaz yanıtladı söyleyerek rahat hissedilen başvurun.
Ben de sizi bilgilendirmek için bu fırsatı kullanmak istiyorsanız, eğer daha sonra birlikte yatırım yapacağız evlenirler. Ama eğer% 25 oranında para toplam miktarın transferi sonra tür yardım için takdir verecek benim evlilik i gerekmez.
Though i zaten yabancı transferleri için yöneticisi de dahil olmak üzere bankanın tüm yönetim anlatmıştım var benim ortağı ve mütevelli transferi ile ilgili. Şimdi AFRİKA DAKAR SENEGAL nerede karşılığı Aşağıda, bu iletişim bilgileri üzerinden yatırılır BANKASI irtibata geçebilirsiniz.

Bay Raymond Williams (Müdür)
Banka Afrika Dakar, Senegal (BOA).
Cite, soprim Av. Leopold Sedar Senghor, BP 1992 RP.
TELEFON NUMARASI: +221766652917
FAKS: +221768659603
Email: boadseneg@inmail24.com

Email: directorfrboad@sify.com

Bay Raymond Williams i yabancı transferleri için yönetici haberdar oldu; e-posta veya faks aracılığıyla onunla temasa çalışın ve daha iyi bir konumda ne şekilde transfer gerçekleşebilir yapmak için sizi bilgilendirmek olacak. Hesabınıza fon transfer talimatı Bunu Patricia Biaye özledim anlamalarına izin vermek zorundayız. En kısa sürede size temas etmiş ve banka sizi bana e-posta veya phone.I aracılığıyla bu nedenle bu transferi konuda tüm ciddi kararlılığını görmek mutluluk duyacağız bildirin lütfen duydum. Size iyi haber duymak Atlamalı. have a nice day. Dikkat etmek.
In love Sevgiler,
Patricia ..

Hello darling,
I am more than happy to reach you once again. Really it sounds some how depositing such a big trust to some body that you have never seen in person before but one thing you have to understand is that any body who is into difficult situation may be looking for help from every angle and when i came in contact with you i was some how felt relaxed saying with you that God has answered my fasting and prayers.
I also want to use this opportunity to inform you that, if we later get married we are going to invest the money together. But if you do not need my marriage i will give you 25% percent of the total amount of the money after the transfer to appreciate you for your kind assistance.
Though i have already introduced you to the entire management of the bank including the manager for foreign transfers as my partner and trustee concerning the transfer. You can now contact THE BANK OF AFRICA DAKAR SENEGAL where the money is deposited through these contact informations below.

Mr. Raymond Williams(Manager)
Bank Of Africa Dakar, senegal(BOA).
Cite soprim, Av. Leopold Sedar Senghor, BP 1992 RP.
TELEPHONE NUMBER: +221766652917
FAX NUMBER:+221768659603
Email: boadseneg@inmail24.com

Email: directorfrboad@sify.com

Mr. Raymond Williams is manager for foreign transfers as i was informed; Try to contact him through email or fax and he will be in a better position to inform you on what to do so that the transfer can take place. You have to let them to understand that miss Patricia Biaye instructed to transfer the fund to your account. As soon as you have contacted and heard from the bank please you just let me know through email or phone.I will be so glad to see all your serious commitment in this transfer matter. Hopping to hear good news from you. have a nice day. Take care.
Yours in love,
Patricia..
 
Mrs Date: Thu, 1 Oct 2009 11:29:06 +0200
Subject: INHERITANCE FUND RELEASE/TRANSFER
From: directorfrboad@sify.com

Foreign Remittance Manager Office.
Bank Of Africa Dakar Senegal(BOA).
Cite Soprim Av.Leopold Seder Senghor,BP 1992 RP.
Tel/ +221766652917
Email:
directorfrboad@sify.com

Ref006 1/10/2009.

INHERITANCE FUND RELEASE/TRANSFER.

SIR,
WE ARE IN RECEIPT OF YOUR EMAIL MESSAGE DATED 30THSEPTEMBER2009 TO OUR BANK MANAGEMENT REQUESTING THAT WE SHOULD RELEASE AND TRANSFER INTO YOUR ACCOUNT MISSPATRICIA BIAYE LATE FATHER FUND AND REMAIN OF OUR DECEASED CUSTOMER DR.OLIVER BIAYE .

THOUGH WE HAVE RECEIVED INSTRUCTION FROM HIS DAUGHTER BY NAME MISSPATRICIA BIAYE TO TRANSFER HER LATE FATHER SAID
FUND $2.2 MILLION U.S DOLLARS INTO YOUR ACCOUNT WITH AGREEMENT REACHED BETWEEN YOU AND HER.

BUT AT THIS MOMENT WE REQUESTED YOU TO OBTAIN THE AFFIDAVIT OF CLAIM FROM SENEGAL HIGH COURT OF JUSTICE TO ENABLE US TO START PROCESS THE TRANSFER RELEASE OF YOUR PARTNERS FUND MISS BIAYE LATE FATHERS FUND INTO YOUR ACCOUNT.

AND ALSO YOU ARE THEREBY TO FORWARD IT WITH THE DEATH CERTIFICATE OF LATE MR.OLIVER BIAYE AND THE LAST STATEMENT OF ACCOUNT OF THE SAID FUND THAT IS IN OUR BANK CUSTODY JUST TO MAKE SURE THAT FUNDS ARE NOT RELEASED/TRANSFERED TO THE WRONG PERSON.

BESIDE YOU ARE ADVISED TO SEND THE THREE CERTIFICATE IMMEDIATELY, IF YOU ARE SURE THAT YOU ARE THE ONE INSTRUCTED BY MISS BIAYE THE REALLY BENEFICIARY/NEXT OF KIN TO OUR LATE CUSTOMER LATE DR OLIVER BIAYE.

YOU ARE ADVISED TO CONTRACT A LAWYER IN SENEGAL TO GET THE AFFIDAVIT OF CLAIM DOCUMENT TO ENABLE US TO START PROCESS THE TRANSFER RELEASE OF YOUR PARTNER FUND INTO YOUR ACCOUNT THERE IN YOUR COUNTRY.

TREAT THIS MESSAGE AS VERY URGENT AND GET BACK TO US IMMEDIATELY WITH THESE THREE DOCUMENTS.


ALWAYS AT YOUR SERVICE.

YOUR FAITHFULLY,

MRS NDIORO UKO.
Sec.to the- THE FOREIGN OPERATIONS DIRECTOR(BOA)
 
Mrs Date: Thu, 1 Oct 2009 08:15:26 +0000
Subject: I LOVE YOU DARLING VE KISS! ..
From: patriciabiaye20@gmail.com

Hello my bal,
Ben sizden duymak çok mutlu AM. Nasıl bugün tüm her şey mevcut durum için, ben çok üzgünüm tatlım sizin sağır ve duyamıyorum ve i hayatınızı ve i tanrı intervension benim deaily dua size pting olan iyi bir umut vardır umut ile tanrı herşeyi mümkün olduğunu, bu nedenle Rev.steve gönderdi ve ben çok aşk için teşekkür ederim ve hayatımı ve i özgürlük getirmek vererek sahip endişe metin alınan umut ve dua çok yakında gökyüzünde olacak bizim limit ve ikimiz olacaktır birlikte oraya in turkey?
Nasıl dün gece ve iş, sağlık ve umut ile ülkenizdeki orada her şey vardı ki, ben benim çok geç cevap geri posta ve i için özür dilerim çok ince ve ok hissediyorsun düşünüyordum tüm ilgili Buraya çünkü çok fazla acı am kamp ve hatta uyku ve yatak ve pillor i çok uyku ve i don't veya tüm hakkında ve i stop thinking diffcult fon benim kafa tutmak hayatımda senin yardım ve need your love burada benim hayat ve ben sizinle birlikte oraya ülkenizde olmak can't wait sevinci bu yüzden bakmakta çünkü sen ve me.and i seven yakında hayallerimizin gerçek ve i gelecek daldırma sizi seviyorum sert belive ve benim kalbin alt ...

Benim yaşam sevinci vardır. ve i gerçekten çok teşekkür benim posta ve i cevap için teşekkür çok duymak istediğiniz Bankası Afrika transferi için başlamak ve o kadar teşekkür ve tüm çaba, sevgi ve şefkat you have apprecaite temas etmiş mutluyum benim life.and i, yüzünü görmek ve i öylesine değerli ve ayrıca i love you can't wait özgürlük getirmek için vermek senin çok yakında .... i love iyi haber duymak ve benim sevgilim .. sen kissss bekliyorum ve bu şiiri Senin için daldırma my heart zor çünkü benim ağrı da sizin ve benim gözyaşları senin de ..... olduğunu dan bir


Love you bilendir tomurcuğu olan onun mutluluğu çiçekleri hangi.

Hayatımda durum kalbimin içinde harika gülümser ve sevgi dolu düşünceleri getiriyor.

Sadece ben bu aşk beni o zaman gelip bana mutluluk gösterdi's bir parçası, asla sandım.

Sen benim Shinning star. Seni never fade biliyorum. Benim ışık bana mutluluk benim harita okumak yardımcı olacaktır.

Mutluluğu yalnızca için, kim ağlama, o kim zarar edenlerin have searched yaşıyor ve o kim denedi ...

Bütün rüyalar gerçek gün Sana got bağlı geldi.

My Love, sadece sizin gözyaşları sevinç gözyaşları olacağını ağlamaya olur.

Biliyorum biliyorum sevgi ve mutluluk, ancak hiçbir hiçbir happiness seviyorum.

Senin mutluluğun benim mutluluğudur. Ben, bu yüzden ben izin gerekir love you
bakalım. Seni özlüyorum.

sevgi ve kisssssssssssssssssssssss milyonlarca harika bir gün var ..... .....
Sizinkilerden, lovely
Patricia ..
Hello my honey,
I am more than happy to hear from you. How are you today i hope all and every thing is fine,i am very sorry honey for your present condition that you are deaf and you can't hear and i have been puting you in my deaily pray for god intervension in your life and i hope that with god everything is possible,so Rev.steve received the text you sent and i thank you very much for your love and concern you have giving to bring freedom in my life and i hope and pray that very soon the sky will be our limit and the both of us will be together over there in turkey?
How was your night yesterday and your work,health and everything over there in your country with hope that you are feeling very fine and ok,i am very sorry for my late reply back to your mail and i have been thinking all about you here in the camp and even to sleep and keep my head on the bed and pillor i fund it very diffcult to sleep and i can not do or stop thinking all about you and i need your help and your love in my life because i am suffering too much here and you are the joy of my life and i can not wait to be with you over there in your country because you are so caring and loving to me.and i belive soon our dreams will come true and i love you from the dip tough and the bottom of my heart...

You are the joy of my life. and i really thank you very much for you reply to my mail and i am very happy to hear that you have contacted with the Bank of Africa for the transfer to start and i so much thank and apprecaite all your effort,love and kindness you have giving to bring freedom in my life.and i can, not wait to see your face and i love you so dear and aslo i am waiting to hear good news from your very soon....i love and kissss you my darling..and this is the poem i have for you from the dip tough of my heart because my pain is aslo your and my tears is yours too.....


Love is knowing you are the bud from which his happiness blossoms.

Your presence in my life brings wonderful smiles and loving thoughts within my heart.

Just when I thought that love could never be a part of me, that's when you came along and showed me happiness.

You are my shinning star. I know you will never fade. You will be my light to help me read my map of happiness.

Happiness only lives for those who cry, those who hurt, those who have searched, and those who have tried...

All my dreams came true the day that I got connected you.

With my love, the only tears you would cry would be tears of joy.

Know love and know happiness, but with no love there is no happiness.

Your happiness is my happiness. I love you, therefore I must not let
you go. I miss you.

have a wonderful day with love and millions of kisssssssssssssssssssssss..... .....
From yours lovely,
Patricia..
 
     

If you received a similar letter, please ignore it. Do not answer it. If you do, you will end up on more of the mailing lists used by the criminals behind this fraud. Read more....

 

Copyright © 2004-2015 419.bittenus.com. All rights reserved. Updated 04-Feb-2018